خانه - بدروم - جاهای دیدنی بدروم - مقبره هالیکارناسوس (Mausoleum at Halicarnassus) | بدروم
مقبره هالیکارناسوس
مقبره هالیکارناسوس

مقبره هالیکارناسوس (Mausoleum at Halicarnassus) | بدروم

مقبره هالیکارناسوس (Mausoleum at Halicarnassus) یکی از جاهای دیدنی بدروم است که بین ۳۵۳ و ۳۵۰ قبل از میلاد در هالیکارناسوس (در حال حاضر بدروم، ترکیه) برای ماسولوس ساخته شده است. این مقبره توسط معماران یونانی ساتیروس و پیتیس طراحی شده است. ساختار اولیه بنا حدود ۴۵ متر (۱۳۵ فوت) ارتفاع داشت و هر یک از چهار طرف آن با مجسمه هایی که توسط چهار مجسمه ساز برجسته دوران، بریاکسیس Bryaxis، لئوکارس Leochares، اسکوپاس Scopas و تیموتئوس Timotheus  آراسته شد. این مقبره به دلیل اینکه به خدایان یونان قدیم تقدیم نشده، جایگاه بسیار ویژه ای در تاریخ دارد.

در ۶۲۳ پیش از میلاد، هالیکارناسوس پایتخت پادشاهی کوچک منطقه ای در ساحل آسیای صغیر بود. در ۳۷۷ سال قبل از میلاد حاکم منطقه، Hecatomnus از میلاس ، درگذشت و پادشاهی به پسرش، ماسولوس رسید. پس از به قدرت رسیدن ، ماسولوس تصمیم به ساخت یک پایتخت جدید و باشکوه گرفت. او  شهرستان هالیکارناسوس را انتخاب کرد و شهر را مناسب برای یک شاهزاده جنگجو ساخت.

مقبره هالیکارناسوس
مقبره هالیکارناسوس

ایده ساخت آرامگاه هالیکارناسوس توسط همسر و خواهر شاه، آرتمیسیا به وجود آمد. ملکه آرتمیسیا برای قدر دانی از همسرش، فرمان ساخت این مقبره را برای همسرش در ۳۵۳ سال قبل از میلاد صادر کر .  برای ساخت بنا بهترین هنرمندان و مجسمه سازان آن زمان از جمله مردی که به بازسازی معبد آرتمیس در افسوس نظارت داشت، را گرد آورد .

 آرامگاه بر روی یک تپه مشرف به شهرستان در حیاطی محصور ساخته شد. بنا دارای زیربنای چهارگوشی به ابعاد ۳۰ در ۴۰ متر بوده و جایگاه مخصوص سلطنتی پلکان دار که زوایای آن با مجسمه هایی تزئین شده بر روی آن قرار گرفته بوده است. ارتفاع کلی این مقبره حدود ۴۵ متر محاسبه شده که از این مقدار، ۲۰ متر مربوط به جایگاه مخصوص، ۱۲ متر برای ستونها، ۷ متر سقف هرمی و ۶ متر مربوط به مجسمه ارابه بوده است.

مقبره هالیکارناسوس
مقبره هالیکارناسوس

اتاق آرامگاه و تابوت مرمرین با طلا تزئین شده و با ستونهای ایونیک محاصره شده بوده است. سقف هرمی شکل مزین به مجسمه های متعدد بر روی ردیف ستونها قرار داشته است. نوک این آرامگاه با مجسمه یک ارابه که توسط چهار اسب کشیده میشده، آراسته شده بوه است.

 زیبایی این مقبره نه تنها به خاطر خود بنا که به دلیل وجود مجسمه هایی است که طبقات مختلف آنرا آراسته اند. در میان این مجسمه ها دهها مجسمه در اندازه طبیعی و همچنین بسیار کوچکتر و بزرگتر، از انسان، شیر، اسب و حیوانات دیگر به چشم میخورد.

مقبره هالیکارناسوس که در تور ترکیه می بینید، به مدت ۱۶ قرن، مقبره در شرایط خوبی برجا ماند تا یک زلزله موجب آسیب دیدن سقف و ستونهای آن شد. در اوایل قرن ۱۵ میلادی، شوالیه های سنت جان St John از مالتا Malta، این ناحیه را اشغال کرده و از سنگهای مقبره برای ساختن یک قلعه نظامی استفاده کردند. این قلعه عظیم همچنان پابرجاست و سنگهای براق و مرمرهای مقبره در میان دیوارهای آن قابل تشخیص هستند. تعدادی از مجسمه های موجود در مقبره اکنون در British Museum لندن نگهداری میشوند.

مقبره هالیکارناسوس
مقبره هالیکارناسوس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *