خانه - اطلاعات سفر به ترکیه - اقتصاد ترکیه در وضعیت فعلی اروپا
اقتصاد ترکیه در وضعیت فعلی اروپا

اقتصاد ترکیه در وضعیت فعلی اروپا

هامنطور که می دانید در طی سالیان گذشته همواره صنعت توریسم بعنوان یکی از منابع مهم درآمد کشور ترکیه محسوب می شده است که بی شک گردشگران ایرانی نیز بخش قابل توجهی از آن را تشکیل می دهند. اما آیا می دانید که بطور کلی اقتصاد ترکیه در وضعیت فعلی اروپا چگونه است و چه شرایطی دارد؟ در این بخش از سری مقالات اطلاعات سفر به ترکیه قصد داریم پیرامون اقتصاد ترکیه صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

اقتصاد ترکیه در وضعیت فعلی اروپا

اقتصاد ترکیه با مختصر القصه آدمیت بیش از ۲۹۵ میلیارد دلار به عنوان شانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا اعلام شد. سازمان همکاری های اقتصادی اروپا افزود: ترکیه در سن ۲۰۰۱ میلادی با داشتن ثمر مردمی بیش از ۱۴۵ هزارمیلیون دلار بیستمین اقتصاد بزرگ دنیا به شمار می رفت. این گزارش حاکی است، ترکیه با ۴ پله صعود کشورهایی مثل نروژ، استرالیا، دانمارک و لهستان را از این حیث پشت سر گذاشته است. دولت ترکیه طی سه کلاس اخیر با اتخاذ سیاست کاهش ارزش لیره در برابر دلار ضمن دستیابی به رشد اقتصادی بیشتر به این عنوان نیز دست یافته است. میزان مختصر القصه مردمی ترکیه در کلاس ۲۰۰۴ میلادی نسبت به دانشپایه کشش عمر ۲۰۰۳ میلادی بیش از ۲۳ درصد رشد داشته است. میزان فایده آدمیت این کشور در کلاس ۲۰۰۳ میلادی ثنایا ۲۳۹ میلیارد دلار بوده است.

اقتصاد ترکیه در وضعیت فعلی اروپا

نگاهی به آمار گردشگران آریایی سفرکرده به ترکیه در کشش سال‌های مختلف بیانگر نکات مهمی است. در آغاز هزاره جدید میلادی، یعنی دانشپایه درازی عمر ۲۰۰۱ بالغ بر ۳۲۷ شباهنگ و زاغ عجم در امتداد دانشپایه دنباله عمر از این کشور همسایه نظر ادراک کرده بودند. این رقم در عام آنوقت به ۴۳۲ هزارآوا نفر افزایش یافت و در سال‌های آنوقت نیز روندی صعودی را پیمود؛ به طوری که در واحد زمان ۲۰۰۹ تعداد گردشگران فارسی و انیران بازدیدکننده از ترکیه به یک میلیون و ۳۸۳ زغن روان پرحرف نفر رسید. در این میان، کلاس ۲۰۱۰ رشد چشمگیری در میزان گردشگران عجم بازدیدکننده از ترکیه رخ داد و تنها در راستا یک‌سال، تعداد آنها بیش از نیم‌ میلیون نفر افزایش یافت و به یک میلیون و ۸۸۵ زغن روان پرحرف نفر رسید.

کشور ترکیه متقاضی مواد اولیه و توان از کشور ماست و می تواند بخشی از کالا های مصرفی ما را تامین کند، مکمل اقتصاد ما محسوب می شود. در نتیجه آمادگی گسترش روابط اقتصادی با ترکیه همیشه بالا بوده، منتها در اکثر مواقع روابط اقتصادی ما با این کشور متاثر از روابط دیپلماتیک بوده است.

اقتصاد ترکیه در وضعیت فعلی اروپا

دانشگاه های ترکیه نیز در بخشهای مختلف شاهد توسعه بوده اند. در بسیاری از کالج ها ی این کشور، برنامه های (درسهای) برتر به زبان انگلیسی تدریس میشوند. بدین سبب دانشجویانی از دیگر کشورها متقاضی شرکت و تحصیل در دانشگاه های ترکیه هستند. با توجه به سرمایه گذاری در بخش آموزش عالی شرکتهای خصوصی جدیدی در زمینه های گوناگونی مانند: فناوری اطلاعات ـ ارتباطات، صنعت (هواپیما ـ هوا ـ فضا)، الکترونیک و توان تجدید پذیر در ترکیه در حال پیداش و رشد کیفی میباشند

براساس اطلاعات مندرج در گزارش مجمع جهانی اقتصاد، هر گردشگر که در دانشپایه راستا عمر ۲۰۱۳ وارد ترکیه شده، به‌طور میانگین مبلغی در مرزها اسنان ۷۴۱ دلار در آن کشور خرج کرده و این میزان به ازای هر گردشگر خارجی در دانشپایه ادامه عمر ۲۰۱۵ به ۶۷۴ دلار جوان است. به این ترتیب و با خیال اینکه گردشگران فارسی و انیران همانند میانگین گردشگران جهانی ورودیه به ترکیه رفتار کنند، با یک تخمین می‌توان فکر پنداری کرد که در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵ مجموع گردشگران فارسی و انیران که از ترکیه بازدید کرده‌اند، در واحد زمان روز ۲۰۱۵ مبلغی مرزها اسنان یک هزارمیلیون و ۱۴۶ میلیون دلار به این کشور ارز فرستاده‌اند. این رقم هرچند قطعی نابود و تنها یک تخمین محسوب می‌شود اما به حدی هم از واقعیت دور تراشیدن و بسیار هنگفت است.

مطلب پیشنهادی

سقوط جت شخصی مینا باشاران، دختر کارآفرین مطرح ترکیه‌ای در ایران

سقوط جت شخصی مینا باشاران، دختر کارآفرین مطرح ترکیه‌ای در ایران

سفر با هواپیما علی‌رغم ویژگی های خاصی که همچون راحتی و کمی زمان سفر را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *