خانه - آشنایی با ترکیه - آشنایی با پایتخت ترکیه

آشنایی با پایتخت ترکیه

در میان شهرهای کشور ترکیه، شاید آنکارا شهری باشد که کمتر از آن مسموع ایم. در روبه رو شهرهایی چون استانبول و آنتالیا و … آنکارا به لحاظ موقیعت جغرافیایی و سیاسی شهر توریستی قلمداد نمیشود و دلیل اصلی سفر ما ایرانیها به این شهر، معمولا بازگشت به کنسولگری هاست. در اردیبهشت ماه ۹۶ حدود ۱۰ روز در این شهر اتراق داشتم  و قبل سفر با اندکی رسیدگی خبره شدم آنکارا شهری سیاسی و اقتصادیست و مکان های تفریحی و سیر مازاد یدکی انتظارم را نمیکشد ولی بهر حال با مونس چند مکان سعی داشتم که از مدت سفرم استفاده کنم.

دلیل نگاشتن این سیاحت نامه هم این است که اگر دوستانی نظیر من در مسیر آنکارا قرار گرفتند جدا از بحث کاری بتوانند اندک تفریحی در این شهر داشته باشند که امیدوارم مفید واقع شود. در ادامه در مطلب آشنایی با ترکیه در مورد آشنایی با پایتخت ترکیه بیشتز می گوییم

به دلیل اینکه شرح جمع لحظات سفر از تحمل خوانندگان خارج است فقط به آشنا کردن گیرایی کشش های سیر شهر می پردازم.پرواز تهران –آنکارا توسط دو ایرلاین داخلی واق واق ایر و ماهان تقریبا همه روزه در حال اجرا است ولی نسبت به صعود استانبول قیمت بالاتری دارد. بلیت رفت و رجعت ما به آنکارا برای بازه ی زمانی ۱۰ روزه با هفهف پوزپلنگ ایر حدودا نفری ۹۰۰ هزار تومان شد و صبح یک روز خنک بهاری تهران را به مقصد انکارا ترک کردیم.

دسته آتاتورک فرودگاهی ساده و مرتب است و اندکی خارج از شهر قرار دارد و بهتر است از تهران مبادرت به رزرو هتل حی باشید که از ترانسفر هتل بهره مند شوید. به محض وصل و انفصال به حزب یک لیدر پهلوانی زبان به پذیرایی ما آمد و سوار بر ون به سمت هتل حرکت کردیم. طی مسیر لیدر شروع به معرفی تورهای سیر داخل شهر بود که باآنکه جذاب به نظر میرسید اما قیمت فرازین داشتند و به نظر من به آسودگی و با بورس کمتر امکان گردش در آنکارا وجود داشت. هتل ما در معبر آتاتورک که یکی از اصلی ترین شارع های شهر است و به لحاظ دسترسی به سفارت و کلینیک های مدنظر ما از جا جغرافیایی خوبی برخوردار بود.

هتل محل اتراق ما هتل چهار بازیگر دریم لایف بود که داخل یک کوچه ی فرعی خلوت قرار داشت ولی به لحاظ همین موقعیت، از ویو ی خوبی بهره مند نبود. اتاق ها تمیز اما کوچک بود و کاباره ساده ای داشت که صبحانه راس ساعت ۸ صبح با تنوع دل انگیزی سرو میشد. بجز رسپشن شخصی مسلط به زبان انگلیسی نبود . رو به روی هتل سینما قرار داشت و در کوچه پس کوچه ها رجس کافه و رستوران های جذاب. دقیقا در ابتدای کوچه هم ایستگاه تاکسی که در برخی مواقع واقعا مفید بود .هوا در تذکره ۳۰ اردیبهشت تقریبا سرد و بارانی و مصاحب مرتبط بودن کاپشن و بادگیر از ملزوات اصلی سفر در این تاریخ است. ابتدایی مقصود من به شما گردش در کوچه پس کوچه های شارع اتاتورک و بازهم بلوار اصلی است. در خیابان اصلی حجره ها و مراکز خرید بزرگ و آژانس برندهای آشناست.

 

و در کوچه پس کوچه ها رجس کافه رستوران های  کوچک و بزرگ با حیاط های گلکاری شده. من که جانان از دیدن اینهمه کافه های رنگارنگ ذوق کرده بودم. قیمت غذا در آنکارا بیش کم ارزش است و حکماً طعام ها و اشربه بیش لذیذ.کافه قنادی ها هم که با چایی در استکان های کمرباریک پذیرای شما هستند. به طور کلی برای سر کردن یک روز مستحسن و خرید با قیمت های واقعا کم بها و کافه گردی علاوه کم بها است.

 

منظور دوم من ارگ آنکاراست. نام محلی آن ankara kalesi  یا ankara citadel  است که من برای رفتن به آنجا فقط عکسی که در گوگل دیده بودم به یک شوفر تاکسی نشان دادم و رفتم. قیمت تاکسی در انکارا نسبت به واق واق گرانتر است و با تاکسی متر سنجش میشود. در خصوص وقایع خدای نامه ارگ افزون معوق است و احتمالا توسط  رومی ها مخلوق یا تکمیل شده. ارگ در یکی از مرتفع ترین نقاط شهر قرار دارد و  پرده تصویر ی بیش بغاز از شهر آنکارا ، شهر شیروانی های قرمز دارد.

در مسیر ارگ چندین بانوی دستفروش درگیر فروش صنایع دستی و زیور الات هستند که صنایع دستیشان بسیار شبیه به صنایع دستی خودمان است. نکته ی جالب توجه برای من این بود که علی رقم اینکه در ترکیه طبق معمول به زبان انگلیسی مسلط نیستند اما این اناث با وجود سن بالا اکثرا نه تنها به زبان انگلیسی بلکه به شجاعت هم مسلط بودند و غرض میکنم از آنها خرید کنید. زیور الت خاص و براز دارند که در خصوص قیمت هم حتما جای چونه زدن دارد .

 

اندکی شالوده تر از ارگ بازارگاه محلی ای وجود دارد که کلاً و آلوده لوکس فروشی های زیورالات سنتی ، صنایع دستی و چرم و گلیم و رستوران های کوچک است. اگر شبیه من به بافت دیرینه رغبت داشته باشید از گشت و گذار در این محله بسیار لذت میبرید. کوچه های مختوم به ارگ ؛ کوچه های باریک و خشنود و خنک، خانه های سنگی و شیروانی های قرمز و نارنجی، سکوت و ارامش خاص آنجا همه و همه شما را محبوبه مقید مانع مزاحم آن حال و هوا میکند.

مطلب پیشنهادی

بهترین شهرهای کشور ترکیه برای موج سواری

بهترین شهرهای کشور ترکیه برای موج سواری

ترکیه یکی از بهترین هدف ها دنیا برای ورزش های آبی ست و ماجراجویان مازاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *