خانه - ازمیر - جاهای دیدنی ازمیر - معبد آرتمیس (Temple of Artemis Izmir) | ازمیر
معبد آرتمیس
معبد آرتمیس

معبد آرتمیس (Temple of Artemis Izmir) | ازمیر

معبد آرتمیس (Temple of Artemis Izmir) که به عنوان معبد دیانا نیز شناخته شده است، یک معبد یونانی اختصاص داده شده به الهه آرتمیس بود. این معبد در نزدیکی شهر سلجوق و بناهای تاریخی افسوس قرار دارد و یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان به شمار می رود. هرچند که زیربنای باقی مانده از این معبد تاریخ ساخت آنرا قرن هفتم قبل از میلاد مشخص میکند. اما راه یافتن معبد آرتمیس در فهرست عجایت هفت گانه به حدود ۵۵۰ قبل از میلاد مربوط می شود.

در قرن ۷ قبل از میلاد، معبد های قدیمی توسط سیل نابود شد. بازسازی آن در حدود ۵۵۰ سال قبل از میلاد آغاز شد، زیر نظر معمار کرتی Chersiphron و پسرش Metagenes. پروژه ۱۰ سال طول کشید تا کامل شود. این معبد دوباره در سال ۳۵۶ قبل از میلاد توسط یک عمل آتش سوزی نابود شد و دوباره بازسازی شد. معبد آرتمیس سه بار کاملا تخریب شده است به طوری که فقط پایه ها و قسمت هایی از مجسمه ها باقی می ماند ولی دوباره بازسازی می شده است.

این معبد که از جاهای دیدنی ازمیر به شمار می رود، در شهر افه سوس (Ephesus) در حدود ۵۰ کیلومتری شهر ازمیر (Izmir) ترکیه قرار داشته است و به عنوان زیباترین بنای روی زمین شناخته می شده است. با دیدن معبد که روزی عجایب هفتگانه بوده و تنها قسمتهایی از آن باقی مانده غمگین می شوید ولی باز هم احساس بزرگی به شما دست می دهد و وقتی بازگشتید می توانید بگویید من یکی از عجایب هفت گانه باستان را دیدم. بازدید از بنا هزینه و زمان زیادی را نمی گیرد و ارزش دیدن را دارد.

معبد آرتمیس
معبد آرتمیس

 معبد آرتمیس پس از شش سال جستجو در سال ۱۸۶۹ توسط جان تورتل وود و با حمایت مالی موزه بریتانیا کشف شد

این معبد که در تور ترکیه می بینید، تعداد فراوانی از آثار هنری را درخود جا داده بود. از جمله ۴ مجسمه برنزی باستانی از قبیله آمازون که توسط بهترین هنرمندان دوران ساخته شده بودند. این معبد با زیر بنای چهارگوش خود، برخلاف نمونه‌های دیگر از مرمر ساخته شده و یک ورودی زیبا و تزئینی به حیاط بزرگ ساختمان داشته‌است. پلکان مرمری طبقه همکف را به بالکن‌های بلند و عظیمی متصل می‌کردند که کف آن در حدود ۸ متر در ۱۳۰ متر بوده‌است. ۱۲۷ ستون در این بنا به کار رفته که ارتفاع آنها ۲۰ متر و با سرستونهای ایونی و کناره‌های کنده کاری شده بوده‌است. گچکاری این بنا به شکل دورج‌ستونی است. ستونها در ردیفهای منظم در کل محوطه به جز منطقه مرکزی – که محل قرارگیری خانه الهه بود – قرار گرفته بودند

هنگامی که سنت پل به دیدن شهر آمده بود، معبد با ستونهای طلایی و مجسمه‌های کوچک نقره‌ای و نقاشی‌های متعدد تزئین شده بود. هیچ شاهدی مبنی بر وجود مجسمه آرتمیس در مرکز معبد وجود ندارد اما دلیلی هم برای وجود نداشتن آن در دست نیست.

بازرگانان، جهانگردان، صنعتگران و پادشاهان از این محل مقدس دیدن می‌کردند و احترام خود را با آوردن هدایای مختلف ابراز می‌نمودند. تحقیقات اخیر باستان‌شناسی به یافتن تعدادی از این هدایا که شامل مجسمه‌های طلا و عاج آرتمیس، گوشواره‌ها، دستبندها و گردنبندهایی زیبا اثر صنعتگران دنیا هستند منجر شده ‌است.

معبد آرتمیس
معبد آرتمیس
در شب ۲۱ جولای سال ۳۶۵ قبل میلاد، مردی به نام هروستراتوس (Herostratus) برای جاودانه کردن نام خود در تاریخ، معبد را آتش زد و در واقع به هدف خود دست یافت. عجیب اینکه اسکندر کبیر هم در همین شب متولد شد. بنا به گفته پلوتارک (Plutarch) تاریخ نگار، درآن شب آرتمیس چنان درگیر مراقبت از زاده شدن اسکندر بود که نتوانست از معبد خود محافظت کند.
اسکندر پس از فتح آسیای صغیر اقدام به ساخت مجدد معبد کرد که تا بعد از مرگ وی در سال ۳۲۳ قبل میلاد، همچنان در دست ساختمان بود. در قرن اول پس از میلاد، هنگامی که سنت پل برای تبلیغ مسیحیت به افه سوس سفر کرد، با عده زیادی از پیروان آرتمیس مواجه شد که به هیچ وجه قصد ترک الهه خود را نداشتند.
در سال ۲۶۲ میلادی معبد توسط قبیله گوت (Goths) مجددا ویران شد. اهالی شهر قسم خوردند تا آنرا مجددا بنا کنند. در قرن چهارم میلادی ، بیشتر اهالی افه سوس به مسیحیت گرویده بودند و معبد شکوه و جلال خود را از دست داده بود. اهالی افه سوس پس از آخرین تهاجم منجر به ویرانی معبد در سال ۴۰۱ میلادی، کم کم شهر را ترک کردند و این شهر متروک در اواخر قرن ۱۹ میلادی کشف و حفاری شد. این اکتشاف زیربنای معبد را نمایان ساخت.
معبد آرتمیس
معبد آرتمیس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *